banner15

Home | Return To Winter Season

2017-18 Wrestling Champions

from the combined tournament, all divisions!

Six places medal.

106

Hayden Ferrell [Holt] decisioned Brandon Khoury [Timberland] 1-0
J.T. Roberts [Francis Howell] major decisioned Tate Hendricks [Washington] 11-1
Ayden Daniels [FZ North] decisioned Myles Flanigan [Troy] 7-6

 

113

Cameron Steinhoff [Liberty] decisioned Ben Bohr [St. Charles] 3-2
Evan Kreith [Francis Howell] pinned Braden Stark [FZ East] 3:13
Nathan Burns [FZ North] decisioned Mitchell Huber [FZ West] 13-7

 

120

Josh Kyle [Francis Howell] major decisioned Andrew Piscotta [Timberland] 18-9
Teddy Hickey [FZ North] major decisioned Benjamin Lindley [FZ South] 11-2
Luke Portell [FZ West] forfeit Jacob Williams [Troy]  

126

Kaden Harth [FH Central] pinned Shakhboz Hasanov [FZ East] 2:54
Wyatt Haynes [Liberty] decisioned Evan Wasson [Timberland] 8-4
Trevor Seely [Troy] decisioned Jordan Medina [St. Charles] 6-0

132

Caleb Conedera [Timberland] pinned Ben Provost [Winfield] 4:26
Alex Clutter [St. Charles] pinned Logan Prinster [FZ North] 3:08
Joel Hagemeier [Holt] decisioned Moses Powell [Francius Howell] 3-1

 

138

Jacob Smith [FH North] decisioned Christian Zelk [Liberty] 4-1
Jonny Paneitz [Timberland] decisioned Cameron Null [FZ SOuth] 6-5
Dana Cates [Washington] decisioned Robert Saunders [Francis Howell] 17-15

 

145

Luke Hardy [Troy Buchanan] decisioned Jack Ederer [FZ North] 9-2
Austin Landow [FZ West] decisioned Dillon Lauer [FH North] 5-2
Christian Null [FZ South] pinned Thomas Renz [Timberland] 3:55

 

152

Caleb Knobel [FZ South] decisioned Max Worth [Holt] 6-2
Brandon Carbray [SC West] decisioned Clark Rogers [Winfield] 4-3
Derrick Buda-Smith [FZ North]   Joel Holmes [Timberland]  

 

160

Chase Mercer [FZ South] decisioned Jeff Farris [Holt] 5-4
Jerrett Villinger [FH Central] pinned Trevor Hachtell [SC West] 1:14
Jacob Kroger [FH Central] pinned Trey Durbin [FZ West] 5:42

 

170

Colton Hawks [Holt] decisioned Jonathan Floyd [FH Central] 6-4
Austin Reves [FZ West] decisioned Brendan Noack [SC West] 5-0
Gunnar Mohrmann [Francis Howell] pinned John Kershman [FZ South] 3:16

 

182

Cameron Pickering [FZ N orth] major decisioned Weston Klein [FH Central] 9-1
Dylan Fridrich [Francis Howell] decisioned Jaxtin Steffeny [Timberland] 3-2
Tristan Hachtel [SC West] major decisioned Alex Drmac [FZ South] 11-2

 

195

Jack Flynn [Francis Howell] pinned Nate O'Neal [FZ North] 1:40
Michael Boehlein [Washington] pinned Dahvonte Henry [St. Charles] 3:53
Luke Rohlfing [FH North] forfeit Ulysses Ross [FZ West]  

 

220

Nathan Odonohue [Francis Howell] pinned Justin Mowry [St. Charles] 5:41
Ben Holmes [Timberland] pinned Hunter Collins [FH North] 5:22
Evan Bragee [FZ South] pinned Colin Nichols [Troy] 1:37

 

285

Ryan Skillington [Francis Howell] SV-1 Scott Arnold [FH Central] 3-1
Cody Imbierowicz [St. Charles] pinned Jacob Adamsn [FZ South] 0:27
Kaleb Bryant [Holt] pinned Tom Fast [Troy] 1:59

 

 

TEAM SCORES: FRANCIS HOWELL[214]

WENTZVILLE TIMBERLAND [154] ; FT. ZUMWALT SOUTH [145]; FT. ZUMWALT NORTH [140.5]; WENTZVILLE HOLT [122.5]; ST. CHARLES [111]; FRANCIS HOWELL CENTRAL [107.5]; FT. ZUMWALT WEST [80]; FRANCIS HOWELL NORTH [77]; WENTZVILLE LIBERTY [76.5]; TROY BUCHANAN [70]; ST. CHARLES WEST [69]; WASHINGTON [61]; FT. ZUMWALT EAST [47]; WINFIELD [38.5]; WARRENTON [30.5]; ORCHARD FARM [7]

 

THE FOLLOWING AWARDS ARE PRESENTED AT THE END OF THE SEASON:

Sportsmanship Award

Fort Zumwalt East  
Fort Zumwalt North

 

Fort Zumwalt South  
Fort Zumwalt West  
Francis Howell  
Francis Howell Central  
Francis Howell North  
Saint Charles  
Saint Charles West  
Troy Buchanan
 
Warrenton  
Washington

 

Wentzville Holt

 

Wentzville Timberland

 

Winfield  
Orchard Farm  

 

 All-Academic Team

Francis Howell -

Wentzville Timberland -

Fort Zumwalt West -

Fort Zumwalt North -

FORT ZUMWALT SOUTH -

Troy Buchanan -

Washington -

Francis Howell Central -

Wentzville Holt -

Saint Charles West -

Winfield -

 

HOME | RETURN TO WINTER SEASON

 

2016-2017 SEASON

 

THESE AWARDS ARE PRESENTED AT THE END OF THE SEASON

 

Listed below are the All Conference wrestlers as selected by a vote of the coaches in the North, the Central and the South Divisions. In addition, the wrestler of the year and coach of the year are listed.

 

 

North First Team

Weight Class Name School
106 Ben Bohr Saint Charles
113 Spencer Drazic Saint Charles
120 Jordan Kestner Saint Charles
126 Alex Clutter Saint Charles
132 Ben Provost Winfield
138 Kai Rogers Winfield
145 Clark Rogers Winfield
152 Brandon Carbray Saint Charles West
160 Jarrett Villinger Warrenton
170 Drake Meine Warrenton
182 Michael Riggs Warrenton
195 Stone Corder Warrenton
220 Jacob Null Warrenton
285 Marcus Paddack Saint Charles West

 

North Second Team

Weight Class Name School
106 Jack Evrad Warrenton
113 Bryce Edison Warrenton
120 Ian Wright Warrenton
126 Zach Roberts Orchard Farm
132 Jordan Medina Saint Charles
138 Cody Thorne Saint Charles
145 Trevor Hachtel Saint Charles West
152 Haydon Lowe Warrenton
160 Drew Smith Winfield
170 Trinstan Hachtel Saint Charles West
182 Adam Dooley Saint Charles West
195 Davonte Henry Saint Charles
220 Rich Francis Saint Charles
285 Cody Imbierwicz Saint Charles

 

GAC North – “Wrestler of the Year”Kai Rogers of Winfield

GAC North – “Coach of the Year”Kevin Fowler of Warrenton

GAC North Conference Champion - Warrenton

 

Central First Team

Weight Class Name School
106 Carter Holt Wentzville Holt
113 Nathan Undertajilo Wentzville Holt
120 Kyle Tucker Wentzville Holt
126 Cameron Rudy Fort Zumwalt South
132 Steve Tran Fort Zumwalt South
138 Christian Ziek Wentzville Liberty
145 Jack Ederer Fort Zumwalt North
152 Colton Hawks Wentzville Holt
160 Chase Mercer Fort Zumwalt South
170 Nathan Sarquist Fort Zumwalt South
182 Dennis Land Fort Zumwalt South
195 Sam Vining Wentzville Holt
220 Alec Holtmeyer Washington
285 Zak Steele Fort Zumwalt North

Central Second Team

Weight Class Name School
106 Cameron Steinhoff Wentzville Liberty
113 Cody Hey Washington
120 Joe Omer Washington
126 Tommy Kelpe Washington
132 Calvin Obermark Washington
138 Jeff Farris Wentzville Holt
145 Austin Denson Fort Zumwalt South
152 Nathan Vorthermus Fort Zumwalt East
160 Brenden Keeling Fort Zumwalt North
170 Lucas Eaton Fort Zumwalt East
182 Cole Mueller Wentzville Holt
195 Nick Mattli Fort Zumwalt South
220 Uston Wylie Wentzville Holt
285 Conner Muller Washington

 

GAC Central – “Wrestler of the Year”Cameron Rudy of Fort Zumwalt South

GAC Central – “Coach of the Year” - Josh Ohm of Washington

GAC Central Conference Champion - Fort Zumwalt South

 

 

 

 

South First Team

 

Weight Class Name School
106 Josh Kyle Francis Howell
113 Anthony Pisciotta Wentzville Timberland
120 Cameron Spires Wentzville Timberland
126 Andrew Godier Francis Howell Central
132 Jacob Smith Francis Howell North
138 Coery Wait Francis Howell Central
145 Tyler McGhee Francis Howell
152 Justin Steffeny Wentzville Timberland
160 Ty Purler Francis Howell
170 Antonio Jenkins Francis Howell
182 Dylan Komperda Francis Howell
195 Jack Flynn Francis Howell
220 Jackson Berck Francis Howell Central
285 Jordan Williams Fort Zumwalt West

South Second Team

Weight Class Name School
106 Alec Flerlage Francis Howell Central
113 Jacob Williams Troy Buchanan
120 Tyler Krieth Francis Howell
126 Caleb Conedera Wentzville Timberland
132 Quinton Smith Francis Howell Central
138 Luke Hardy Troy Buchanan
145 Trevor Ligget Francis Howell Central
152 Blake Rieter Fort Zumwalt West
160 Jonathan Floyd Francis Howell Central
170 Myron Crawford Francis Howell North
182 Jonathan Hepburn Troy Buchanan
195 Joseph McCoy Wentzville Timberland
220 Ben Holmes Wentzville Timberland
285 Cody Brave Wentzville Timberland

 

 

GAC South – “Wrestler of the Year” Jack Flynn of Francis Howell

GAC South – “Coach of the Year” Kevin Stroh of Francis Howell

GAC South Conference Champion - Francis Howell

 

 

Home | Return To Winter Season